Podręczniki

W jaki sposób dbać o podręczniki?

Rodzice bardzo często są zdenerwowani, gdy niedawno zakupione podręczniki szkolne mają naderwane kartki czy postrzępione grzbiety. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że nowe podręczniki szkolne (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2020-2021-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) nie będą praktycznie w ogóle nadawały się do odsprzedania. Jak powinno się dbać o książki, by cieszyć się ich świetnym stanem możliwie najdłużej?

Czym należy się sugerować przy wyborze okładki?

Rodzice przed podjęciem decyzji o zakupie okładek powinni uwzględnić kilka istotnych kwestii. Należy bardzo dokładnie zastanowić się czy uczeń będzie na pewno używał danej książki w szkole. Nie ma bowiem konieczności okładania np. zbiorów zadań. Rekomendowane jest zaopatrywanie dziecka tylko i wyłącznie w bardzo wysokiej jakości okładki. Należy upewnić się czy produkt stosunkowo szybko nie pęknie. Trzeba także pamiętać, aby wspomniana książka w żadnym wypadku nie niszczyła obwoluty podręcznika. Rodzice, którzy obklejają książkę muszą sprawdzić czy papier nie będzie się zrywał po oderwaniu kleju lub taśmy. Oczywiście nie można zapomnieć, aby kolor okładki odpowiadał dziecku.

Czy dbanie o książki powinno być elementem wychowawczym?

Należy mieć świadomość, że zdecydowanie najbardziej efektywną metodą na walkę z niszczonymi podręcznikami będzie nauczenie swojego dziecka szacunku do podręczników. Rodzice powinni przede wszystkim pokazać, że dbają o książki. Nie jest zatem rekomendowane trzymanie na widoku książek z wygiętymi stronami. Nie można również dziecku pozwalać na strzępienie grzbietów podręczników. Warto także pamiętać o tym, aby stosunkowo szybko doklejać wypadające kartki. Osoby, które nie posiadają takich umiejętności mogą spokojnie wybrać się do introligatora. Można wtedy mieć całkowitą pewność, że wszystkie książki, które zostaną powierzone dzieciom nie będą w czerwcu całkowicie zniszczone.

Czy warto kupować dwa egzemplarze książek?

Warto zdawać sobie sprawę, że część rodziców podejmuje decyzję o zaopatrzeniu dziecka w dwa komplety podręczników, zarówno do domu, jak i do szkoły. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wspomniane rozwiązanie ma znacznie więcej atutów niż mogłoby się wydawać. Plecak będzie w ten prosty sposób ważył mniej, a ponadto książki nie będą tak bardzo narażone na ewentualne zniszczenie przez częste przekładanie. Rodzice wiedzą, że podręcznik szkolny można bardzo łatwo uszkodzić. Wystarczy bowiem przypadkowe zagięcie strony przy wkładaniu danego egzemplarza do tornistra. Godny uwagi jest również fakt, że książki zdecydowanie najczęściej niszczone są na zajęciach lekcyjnych.

Obraz diana.grytsku - pl.freepik.com