Podręczniki

W jaki sposób powinno się dbać o podręczniki, by nie zostały szybko zniszczone?

Podręczniki szkolne są narażone na różnego rodzaju zniszczenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to naturalna kolej rzeczy, jak mogłoby się wydawać zdecydowanej większości osób. Nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób powinno się dbać o książki, by służyły możliwie najdłużej w bardzo dobrym stanie.

Jak przechowywać podręczniki szkolne?

Należy przede wszystkim wiedzieć, że podręczniki szkolne nie lubią wilgoci. Nie jest zatem rekomendowane przechowywanie książek w kuchni czy łazience. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się umieszczenie półki z książkami w korytarzu. Oczywiście prezentuje się to bardzo estetycznie, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że niektóre pokoje frontowe i korytarze narażone są na wilgoć. Ludzie jak wiadomo zostawiają we wspomnianych miejscach kurtki czy buty. Wilgotne powietrze z zewnątrz jest w stanie stosunkowo szybko przedostać się do korytarza.

Jak ustawiać podręczniki na półkach?

Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba osób przypadkowo ustawia podręczniki szkolne na półce w pozycji pochyłej. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w ten sposób książka się nie tylko wygnie, ale również bardzo trudno będzie ją później wyprostować. Godny uwagi jest fakt, że książki mogą w ten sposób praktycznie nigdy nie wrócić do swojego stanu początkowego. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie ustawianie książek pionowo oraz pojedynczo. Należy pamiętać, że podręczniki z jednej strony muszą być ustawione stosunkowo ciasno, by nie doszło do ich przewrócenia, ale trzeba także pamiętać, by pozostawić im odpowiedni luz. W ten prosty sposób możliwe jest zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia. Można również podjąć decyzję o układaniu książek jedna na drugiej. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy dana osoba planuje spakować poszczególne egzemplarze do pudełka czy walizki. Nie można zapomnieć, by zawsze układać razem książki, które są w podobnym formacie.

Jak należy korzystać z podręcznika?

Nie jest przede wszystkim zalecane wykonywanie przez ucznia jakichkolwiek prac nad książką. Bardzo złym rozwiązaniem będzie także wykorzystywanie podręcznika, jako podpórki. Zalecane jest również unikanie przewracania poszczególnych stron brudnymi rękami. Oczywiście uczniowie nie powinni pisać po podręczniku, a także naginać kartek.

Jak nosić podręczniki do szkoły?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że uszkodzenia książek występują przede wszystkim w trakcie ich przenoszenia. Właśnie wtedy dochodzi do zginania krawędzi. Uczniowie powinni przechowywać książki w tornistrze lub plecaku tylko wtedy, gdy nie znajdują się w nim ostre rzeczy czy przedmioty, które mogą przyczynić się do zniszczenia podręczników.

Szkoła zdjęcie diana.grytsku - pl.freepik.com